Numărul populaţiei din Republica Moldova este în permanentă descreştere, iar coeficientul de îmbătrânire a populaţiei a ajuns la 14, 4.
Acestea sunt concluziile unui raport oferit de către Biroul Naţional de Statistică, potrivit căruia în anul curent a mai scăzut cu 3.300 de oameni faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.
Potrivit Biroului, la 1 ianuarie 2011 au fost înregistraţi 3.560.400 cetăţeni, iar dintre aceştia circa 2 mln de persoane locuiesc în mediul rural, ceea ce constituie 58,4% din populaţie. În mediul urban locuiesc 1481,7 mii persoane, sau circa 41,6% din totalul numărului de cetăţeni.
În raport se mai arată, că circa 15,2% din populaţia rurală a depăşit vîrsta de 60 ani, iarponderea femeilor (48,1%)este mai mică decât cea a bărbaţilor, care o constituie 51,9% din populaţie. 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE