Reţinerea a avut loc vineri în or. Cahul, imediat după primirea de către aceştia a sumei de 7000 lei şi 175 euro de la o persoană fizică.
Potrivit procurorilor, banii ar fi fost extorcaţi pentru a nu-l atrage pe ultimul la răspundere contravenţională pentru încălcarea regulilor vamale.
Vameşilor le-a fost înaintată învinuirea pentru comiterea coruperii pasive, astăzi urmînd a fi examinat demersul Procuraturii privind eliberarea pe numele celor trei a mandatului de arestare preventivă pentru 30 de zile.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE