Prem-ministrul, Viorica Dăncilă se va întâlni mâine cu premierul, Pavel Filip. Serviciul de presă al Guvernului anunță că întrevederea între cei 2 oficiali va avea loc la ora 10.00 când presa va avea oportunitatea de a lua imagini protocolare.  

Anterior, ministrul de Externe al României, Teodor Meleșcanu, a vorbit despre relația cu Republica Moldova, pentru care Guvernul României pregătește un număr solid de acțiuni în acest an. Marea majoritate a proiectelor în ceea ce privește relația cu Republica Moldova vor fi implementate în prima parte a anului, mai spunea înaltul demnitar, scrie dcnews.ro.

„Dialogul cu Republica Moldova reprezintă o prioritate în politica noastră externă și pentru noi și dialogul cu organismele de la Chișinău este unul dintre instrumentele principale de sprijin pentru Moldova. (...) Proiectele sunt mai înghesuite. În prima parte a anului va trebui să rezolvăm practic tot ce ne-am propus, întrucât, în partea a doua a anului vor avea loc alegerile în Republica Moldova și va fi mai dificil să faci dezbateri, proiecte pe termen lung, toată lumea va fi concentrată pe problema alegerilor", a declarat Teodor Meleșcanu.

 

Programul vizitei include:

ora 10.00 – Întrevederea bilaterală a premierilor Pavel Filip şi Vasilica-Viorica Dăncilă

(Reședința de Stat, str. N. Iorga, 23)

Notă: Direcția comunicare și protocol a Cancelariei de Stat va realiza imagini protocolare pe care le va pune la dispoziţia instituţiilor mass-media 

ora 10.30 – Fotografie de protocol comună a celor doi prim-miniştri, urmată de ședința în format extins a delegațiilor Republicii Moldova și României

 

(Reședința de Stat)

Notă: Reprezentanţii mass-media vor avea posibilitatea să ia imagini protocolare de la şedinţă

ora 11.40 – Declarații de presă ale prim-miniștrilor Pavel Filip şi Vasilica-Viorica Dăncilă

(Reședința de Stat)

ora 12.15 – Întrevederea premierului Vasilica-Viorica Dăncilă şi a Preşedintelui Parlamentului, Andrian Candu

ora 16.20 – Cei doi premieri vor participa la ceremonia de inaugurare a Asociației Investitorilor Români din Republica Moldova

(Academia de Științe a Moldovei, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, 1)

ora 18.00 – Premierii Pavel Filip și Vasilica-Viorica Dăncilă vor avea o întrevedere cu reprezentanții Euroregiunii Siret-Prut-Nistru

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE