Țara noastră marchează astăzi 26 de ani de la Declararea Suveranității, după ce URSS începuse încet destrămarea. Acest lucru presupunea supremația puterii de stat în interiorul hotarelor sale și în independența ei în relațiile cu alte state, fapt care a pus bazele Independenței sale.  
Declarația de Suveranitate a fost adoptată la 23 iunie 1990 de către Sovietul Suprem al RSS Moldovenești. În acea perioadă republicile sovietice deveneau state separate, deși încă se mai păstra valuta comună și structurile KGB. Această declarație stipula că toate bunurile terestre, acvatice, aeriene, subterane aparțineau exclusiv Moldovei, se menționa despre respectarea statutului ONU şi participarea la crearea unui nou sistem de securitate în Europa.
De asemenea, importanța acestei Declarații este că se puneau bazele pentru elaborarea Constituţiei Moldovei, dar și urma să fie baza unui viitor tratat semnat între statele care aveau să constituie CSI. 
Anterior țării noastre, Suveranitatea au declarat-o republicile baltice: prima fiind Estonia (1988), apoi Lituania şi Letonia în 1989. În anul 1990 cu declarații asemănătoare au venit și alte state, care ulterior și-au declarat franc Independența.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE