Fostul premier, Ion Sturza, se declară stupefiat de tupeul lui Dorin Drăguțan, pe care îl numește ”junele de la Banca Națională a Moldovei”. Asta după ce guvernatorul BNM a acuzat Guvernul Leancă, că, deși știa despre furt, nu a intervenit la timp pentru a-l evita, informează Politik.md.
Într-o postare de pa pagina sa de Facebook, Ion Sturza ține să reamintească tuturor care este, de fapt, singurul organ de stat responsabil de stabilitatea sistemului financiar.
”BNM este SINGURUL organ de stat responsabil de stabilitatea sistemului financiar, singurul regulator și controlor. Citiți legea despre Banca Națională. Să-și asume responsabilitatea! În „mandatul” lui: 2/3 dintre activele băncilor moldovenești au trecut, într-o formă total netransparentă, sub controlul unor persoane obscure din Federația Rusă, care au acționat concertat și au devalizat sistemul bancar; s-a furat faimosul miliard de USD. Atenție!, în realitate mult mai mult!; s-au spălat peste 20 de miliarde de USD ai mafiei rusești; s-au legalizat banii criminali din lista Magnțki; auditul băncilor a trecut de la companii cu renume internațional la una obscură a actualului ministru al Economiei, Stéphane Bride; bugetul a garantat acoperirea găurii de la cele trei bănci cu 15 miliarde de lei, bani pe care îi vom plăti toți noi, cetățenii Moldovei; s-au redus (furat) rezervele valutare cu aproximativ 1(!) miliard de USD; leul s-a depreciat de două ori, ceea ce a dus la creșterea dramatică a prețurilor și tarifelor și la sărăcirea populației. (...) Dar, politic vorbind, toți sunt în aceeași barcă, barcă care riscă să se scufunde…”, notează fostul premier.
Amintim că despre furtul unui miliard de dolari din trei bănci din Republica Moldova a început să se discute încă acum câțiva ani. După ce un raport al companiei internaționale Kroll a confirmat acest fapt, recent, s-a decis lichidarea celor trei instituții financiar-bancare. Pentru aceasta, vor fi alocați 14 840 000 000 de lei.