Vinerea trecută, în cadrul emisiunii „ÎnProfunzime” de la ProTV, prim-ministrul Chiril Vasilievici Gaburici a făcut o declarație magistrală pentru cariera sa: „..cooptarea comuniștilor la Guvernare a fost un succes…”.
Este de datoria lui Vladimir Filat, președintele PLDM, să clarifice pentru toată societatea dacă această declarație a Primului-ministru, delegat de PLDM, reprezintă opinia separată a domnului Chiril Gaburici sau, din contra, este o poziție „asumată” a Partidului Liberal Democrat din Moldova.
În același timp, domnul Vladimir Filat ar trebui să analizeze cum cadrează această declarație a subalternului său de partid cu arhicunoscutul slogan al PLDM „Moldova fără Voronin, Moldova fără comuniști” și dacă nu cumva această reevaluare a rolului și contribuției PCRM la propășirea statului Republica Moldova, nu este în disonanță cu „Dosarul guvernării comuniste”, întocmit în 2009 de PLDM și dispărut misterios peste ani.
Cele mai importante și sonore „contribuţii” ale PCRM la guvernarea actuală se referă la proiectul de lege anticonstituţional, privind autonomia pe criterii etnice la Taraclia şi alte raioane, propus de comunişti, dar dictat de la Moscova, la fel ca proiectul de peste graniţă (Ucraina) al Republicii Populare Basarabia. Guvernul şi PLDM consideră asta un succes?
PCRM, nu a votat acordurile de Asociere şi Liber Schimb cu UE și tot spune că acordurile ar trebui modificate. Aceste Acorduri au fost semnate de Comisia Europeană şi deja ratificate de parlamentele mai multor state UE. Deci, nu se mai pot modifica, ci doar pot fi suspendate sau chiar anulate. Asta urmăreşte Voronin. Lui Gaburici i se pare un succes?
PCRM a propus legea consolidării neutralităţii Republicii Moldova, astfel PCRM vrea să elimine orice posibilitate ca statul nostru să-şi asigure securitatea. Prin acest proiect de lege, PCRM vrea ca Republica Moldova să nu mai aibă nici armată, dar mai vrea ca statutul nostru să-şi încalce obligaţiile internaţionale asumate prin Parteneriatul pentru Pace semnat cu NATO. Gaburici și PLDM consideră acesta un succes?
Am enumerat doar câteva „succese” de dată recentă, dar câte vor mai fi…
Spuneți-ne, dle Vlad Filat, considerați și Dvs. la fel ca exponentul partidului pe care îl conduceți, că „a fost un succes” cooptarea comuniștilor la Guvernare sau încă mai continuați să negați alianța evidentă pentru toată lumea?