Ministrul degrevat al Economiei, Andrian Candu, a fost acuzat de faptul că ar intenționa să vândă întreprinderea Moldtelecom și a Căilor Ferate către reprezentanții Federației Ruse. Despre aceasta au vorbit astăzi, în cadrul unei conferințe reprezentanții Partidului Liberal Reformator, făcând referință la unele articole apărute în presă.
Liberalii reformatori spun că cei de la guvernare au lansat ideea de cedare a Căilor Ferate către partenerii lor strategici din Federația Rusă, iar tranzacția ar trebui să se realizeze, după modelul testat în 2013, în cazurile Aeroport și Banca de Economii.
„Aceste acțiuni reprezintă adevărate atacuri banditești asupra statului, asupra instituțiilor de stat. Jos mâinile de pe bunul public ! Era curios să aflăm cum va promova finul interesul nașului, iar acum înțelegem jocul și trebuie să punem capăt acestor nelegiuiri”, a declarat pereședintele PLR, Ion Hadârcă.
În acest context, ministrul degrevat, Andrian Candu, menționează că aceste declarații nu vin decât să dea o nouă lovitură Coaliției de guvernare. „Citesc şi mă minunez de modul în care unii reprezentanţi ai presei (extremişti) denaturează mesajul unei declaraţii făcute de mine, cu speranţa că mai pot să dea o lovitură coaliţiei de guvernare.
Să spui că Moldtelecom şi Calea Ferată vor fi vândute ruşilor, în timp ce eu vorbeam la general despre investiţiile străine care pot fi făcute în ţară, desigur avându-i în vedere şi pe investitorii ruși, care vor dori să vină, trebuie să fii lipsit de orice urmă de deontologie.
În fine, suntem în perioada campaniei electorale şi trebuie să fim toleranţi, dar sunt sigur că după 30 noiembrie, după ce cetăţenii vor face alegerea, astfel de indivizi vor conştientiza că încercările lor negative au eşuat şi se vor evapora la fel de repede cum au apărut”, scrie Andrian Candu pe pagina sa de pe o rețea de socializare. 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE