Deputații au aprobat în două lecturi proiectul de lege, care prevede că atribuțiile președintelui, care se află în demisie, sau este în incapacitate de exercitare funcției, să-i revină unui vicepreședinte, anunță Politik.md.
Pentru acest proiect de lege au votat 60 dintre deputați, de la vot abținându-se democrații. Inițial deputatul PD, Igor Corman a anunțat că democrații sunt contra faptului ca proiectul să fie pus la vot în lectura a doua, pentru că aveau amendamente la acesta.
Decizia finală a fost luată de plen, conform căreia proiectul a fost votat în ambele lecturi.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE