flickr.comDuminică a avut loc a treia zi de competiții la ediția a 27-a a Universiadei Mondiale din Kazan (Rusia). Printre cei 10.000 de sportivi din 162 de țări, figurează și 60 de atleți moldoveni, un număr record pentru țara noastră.

Ultima zi a săptămânii a adus și primele trei medalii pentru tricolori, toate de bronz. Ele au fost cucerite de halterofilul Oleg Sârghi, portdrapelul delegației moldave și luptătorii Igor Beșleaga și Anatol Moldovan.

Politik.md continuă să vă prezinte cronica evoluției sportivilor din Moldova pe arenele de la Kazan.

Ziua a 3-a:

ATLETISM - alergări 400 de metri: Olesea Cojuhari a ocupat locul trei în a doua cursă de calificări, iar mâine după amiază va alerga în etapa semifinală; alergări 800 de metri: campioana mondială de juniori, Olga Zaporojan (ex-Cristea) a ocupat locul 4 în calificări și de asemenea va alerga în semifinala de luni.

BOX – categoria de 52 kg: Alexandru Râșcan a trecut de italianul Ricardo Dandrea (3-0), iar mâine în sferturi se va duela cu sud-coreeanul Sangdon Choe. 60 kg: Petru Apostol a fost eliminat de rusul Adlan Abdurashidov; 76 kg: Victor Carapcevschi a pierdut de la rusul Artiom Cebotariov; 81 kg: Victor Cotiujanschi l-a învins pe Almat Sherimov (Kazahstan) și va boxa luni cu Mihail Dauhaleaveț din Belarus.

HALTERE – categoria de 56 kg: Deși a avut un start ezitant (doar locul 9 la primul exercițiu ”aruncat”), Oleg Sârghi, portdrapelul Moldovei la Kazan, a evoluat splendid în al doiulea exercițiu ”smuls”, ocupând locul doi, iar suma de 246 kilograme i-a asigurat locul trei, și implicit medalia de bronz.

LUPTA LA BRÂU – categoria de 75 kg: Igor Beșleaga a trecut de un ucrainean, un lituanian și a pierdut în semifinale de la kazahul Moldashev. Iar în meciurile de consolare, l-a învins (6-0) pe un adversar din Turkmenistan și a ocupat locul trei; 100 kg: Tot medalie de bronz a obținut și Anatol Moldovan din Ialoveni. Deși a pierdut în prima luptă de la viitorul vicecampion, mongolul Dorj, în seria luptelor de consolare moldoveanul a învins de două ori și a urcat pe podium; 62 kg: Mihail Cosniceanu a obținut două victorii, în alte două lupte a pierdut și s-a clasat pe locul 5. 68 kg: Maxim Mamulat a obținut o victorie și o înfrângere și s-a situat pe locul opt.

La edițiile anterioare ale competiției, Moldova a cucerit 10 medalii, inclusiv 3 de aur, 2 de argint şi 5 de bronz.