Comisarul european pentru Extindere şi Politică de Vecinătate al UE, Stefan Fule, a declarat, pentru jurnaliştii secţiei armene a postului de radio Europa Liberă, că, oficialii de la Bruxelles lucrează la un set de decizii prin intermediul cărora să crească de cotele de import la vin şi produse viticole din Republica Moldova, scrie rnews.ro.
"Orice ameninţare din partea Rusiei ţintită spre posibila semnare a acordurilor cu Uniunea Europeană este inacceptabilă, iar Uniunea Europeană îi va sprijini şi le va sta alături celor care sunt victime acestei presiuni nedorite", a afirmat Stefan Fule.
Potrivit lui Fule, solidaritatea nu este o vorbă goală iar UE intenţionează să strângă relaţiile cu statele Parteneriatului Estic.
În acest sens, comisarul european pentru Extindere şi Politică de Vecinătate a UE a mai subliniat faptul că oficialii Comisiei Europene (CE) sunt gata să accelereze semnarea acordurilor de asociere cu Georgia şi Republica Moldova la summitul Parteneriatului Estic de la Vilnius din această toamnă.
 “Dacă vom putea parafa aceste acorduri importante de asociere cu Georgia şi Moldova la Summitul de la Vilnius, Comisia Europeană a dat asigurări că va face tot posibilul pentru pregătirea operativă a documentelor respective şi semnarea lor”, a conchis Stefan Fule.
Pe 10 septembrie, Serviciul Sanitar Rus a instituit un emebargou total vinului şi produselor viticole moldave pe piaţa rusă, sub pretextul că aceastea nu ar corespunde normelor calitative ruse.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE