Buletinul de identitate al moldovenilor se schimbă din nou. Acesta va avea altă formă, va putea fi eliberat de la 14 ani și nu 16 cum e acum, dar și va avea un cip pentru stocarea informației în format electronic. Guvernul a aprobat astăzi noul model al cărții de identitate.
„Cartea de identitate va avea un modul de stocare a informației. Cea mai importantă componentă vizează semnătura electronică. Ne propunem să crește exponențial numărul cetățenilor care pot accesa securizat serviciile electronice”, a declarat directorul Agenției Servicii Publice, Mircea Eșanu.
Noile cărți de identitate vor fi valabile doar 10 ani, a precizat Eșanu. Conform lui, actul fără termen se va elibera doar persoanelor de peste 70 de ani. Deoarece documentul poate deveni valabil pentru călătorie, acesta va putea fi emis și pentru minori. În cazul lor, termenul de valabilitate va fi cuprins între 4 și 7 ani, în funcție de vârsta copilului.
De asemenea, se vor exclude fișele de însoțire, iar noile documente vor avea și un cip. Dispozitivul, similar pașapoartelor biometrice, va conține informații despre titularul actului de identitate.
Termenul de eliberare nu se schimbă deocamdată. Prețul estimativa va fi de circa 280 de lei, sub media europeană, a menționat Mircea Eșanu, însă tariful final va fi aprobat după ce proiectul va trece de aprobarea Parlamentului și va putea fi anunțată licitația. Prima documentare rămâne în continuare gratuită
Noul document nu va conține datele cu privire la domiciliul sau reședința titularului, astfel acesta nu va fi nevoit să-și schimbe documentele când își va modifica reședința sau zona de trai.
ASP își propune ca noul document să fie pus în circulație nu mai târziu de 31 martie 2025.
Toate actele de identitate aflate în circulație se vor considera valabile potrivit termenului de valabilitate.