Reprezentanţii politici pentru reglementarea transnistreană se întâlnesc din nou astăzi, 16 septembrie, de această dată la Chișinău, anunță Politik.md.
Potrivit serviciului de presa al Biroul pentru Reintegrare, vicepremierul pentru Reintegrare, Eugen Carpov și șefa misiunii diplomatice de la Tiraspol, Nina Ștanski, se vor întruni la ora 14:00, la sediul Misiunii OSCE de la Chișinău.
Ultima dată,cei doi s-au întâlnit pe 12 septembrie, în biroul de la Tiraspol al OSCE. Postul de televiziune TV7 scrie că pe pagina electronică a  așa-numitului ministerde externe transnistrean, pe agendă au fost incluse discuții despre o gamă largă de probleme, precum:  pregătirea pentru etapa viitoare de negocieri de la Bruxelles în formatul "5 +2", problemele de libertate de circulație, educație, și posibile mecanisme de reînnoire a Protocolului, privind reluarea serviciului feroviar de mărfuri pe teritoriul Transnistriei.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE