Majoritatea cetățenilor își doresc să-și aleagă președintele în mod direct, iar dacă aceste alegeri ar avea loc duminica viitoare, majoritatea cetățenilor totuși ar fi indeciși în privința alegerii unei personalități, anunță Politik.md.
Chiar și așa, peste 45% din respondenții sondajului realizat de către specialiștii din cadrul Asociației Sociologilor și Demografilor din R. Moldova și-au ales favoriții. Astfel, conform rezultatelor obținute, liderul socialiștilor, Igor Dodon, a acumulat 9,2% din voturile respondenților, urmat de liderul formațiunii „Partidul Nostru”, Renato Usatîi – cu 7,8% din voturi.
Iată cum s-au repartizat opțiunile cetățenilor, care au răspuns la întrebările din sondaj:
Igor Dodon – 9,2%;
Renato Usatîi – 7,8%;
Iurie Leancă – 5,5%;
Vladimir Voronin – 5,1%;
Maia Sandu – 4,3%;
Vlad Filat – 2,7%;
Marian Lupu – 2,6%;
Mihai Ghimpu – 2,2%;
Dorin Chirtoacă – 1,7%;
Ion Sturza – 0,7%;
Alte candidaturi – 3,5%.
Menționăm, că aceste procentaje au fost calculate doar în baza răspunsurilor obținute de la persoanele decise, adică 45,3% din cei chestionați. În același timp, 2,8% dintre cetățeni nu ar vota pentru un președinte, iar 51,9% dintre respondenți au spus că nu au încredere în nimeni. 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE