Sheriff Tiraspol a învins Farul Constanța și s-a calificat în turul doi preliminar al Ligii Campionilor. Echipa de peste Nistru se va duela în faza următoare cu Maccabi Haifa

Campioana Republicii Moldova Sheriff Tiraspol a obținut o calificare cu care ne-am obișnuit deja în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor. Tiraspolenii au învins la general cu 3-1 de campioana României Farul Constanța, după ce au câștigat în retur cu scorul de 3-0.

Sheriff-ul s-a impus în timpul regulamentar cu 1-0, după ce marocanul Amine Talal a marcat singurul gol în minutul 45+1. În timpul simplentar, “viespile” au mai marcat de alte două ori. Camerunezul Jerome Ngom Mbekeli a înscris în minutul 99, iar nigerianul Peter Ademo a stabilit scorul al partidei în minutul 105+1.

Echipa de peste Nistru se va duela în faza următoare cu Maccabi Haifa. Formația condusă de Roberto Bordin va juca prima manșă pe teren propriu pe 25 sau 26 iulie, returul fiind programat în deplasare pe 1 sau 2 august.

Presa de peste prut a elogiat ecipa tiraspleană.

„Farul a fost trântită în iarbă de Sheriff la Tiraspol, campioana României a fost descompusă de formația oligarhului Victor Gușan, un 3-0 conform cu realitatea și care ne-a arătat încă o dată că una e să fii Hagi în Liga 1, alta e când dai de băieții de la masa bogaților, fiindcă pe titanii Champions League îi vedem doar la TV de mulți ani, a scris presa de la București

Echipa lui Bordin a avut viteză, tehnică, atitudine, devotament și a marcat golul care a anulat avantajul din tur pentru Gică Hagi. "Regele" a privit deznădăjduit cum ai săi nu reușesc să depășească cercul de la centrul terenului. Nervos, gesticulând, antrenorul campioanei României ar fi trebuit să schimbe vreo opt inși la pauză după reușita-premium a lui Talal (45+1), care a făcut harcea-parcea defensiva "marinarilor".

Golul marocanului a fost recompensa gazdelor pe arșița de afară, după alte trei ocazii mari semnate de căpitanul transnistrenilor, ca o bălăceală în apele Nistrului în miezul verii