Persoana care a lansat, recent, alarmă falsă la Aeroportul Internațional Chișinău a fost identificată. Tânărul riscă până la 2 ani de închisoare, informează Politik.md cu referire la DP MAI.
Potrivit sursei, Suspectul s-a dovedit a fi un tânăr în vârstă de 21 de ani, originar din raionul Ungheni, cu antecedente penale. Motivul apelului fals l-a constituit o relație amoroasă mai veche a tânărului. În dimineața cu pricina fosta sa prietenă urma să aterizeze în Moldova, iar acesta a decis să-i complice ”bun venitul” acasă.
Actualmente acesta este cercetat penal, și riscă o pedeapsă cu amendă de la 4.000 la 10.000 lei, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de până la 2 ani.
Reamintim că, pe 18 iulie, curent, aproximativ la ora 04:51, operatorul biroului de informaţii al Aeroportului Internaţional Chişinău a recepţionat un apel telefonic, de la o persoană de sex masculin. Bărbatul, fără a se prezenta, a comunicat despre plasarea în AIC a unei bombe. Pentru a verifica veridicitatea alarmei și a asigura securitatea călătorilor și a întregului personal al AIC, activitatea aerogării a fost sistată pentru o perioadă de circa 2 ore.