Rezultatele Barometrului de opinie al populației privind indexul de perceptive a corupției în anul 2012 au relevant faptul că țara noastră se află pe poziția 94 al acestui top. Datele au fost colectate și făcute publice de către Organizația „Transparency International”, anunță Politik.md.

În acest sens, Moldova este situată pe același nivel cu țări precum: Colombia, Benin, Grecia, India, Mongolia și Senegal.  
 
Potrivit clasamentului mondial, indicele de percepție a corupției în R. Moldova o situează pe o poziție mai favorabilă față de țara vecină, Ucraina, care e pe locul 144, dar mai puțin favorabilă față de România, care s-a clasat pe locul 66. În același top se observă că Rusia este situată pe locul 133 după nivelul de percepție a corupției, Italia – pe locul 72, Spania -30, Franța – 22, Germania – 13, iar Marea Britanie – 17.
 
Printre cele mai corupte țări topul arată că sunt situate țări precum: Coreea de Nord, Afganistan, Somalia, Irak, Sudan și alte țări din Africa.
 
Potrivit topului, cea mai puțin coruptă țară este Danemarka. Aceasta este urmată de Finlanda, Noua Zeelandă, Suedia, Singapore, Elveția, Australia, Norvegia și Canada. Topul primelor 10 țări puțin corupte este încheiat de Olanda.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE