Monopolul puterii în Republica Moldova este foarte şi foarte periculos pentru viitor. Acesta e mărul discordiei - unul vrea totul, iar ceilalţi doi care au rămas trebuie să danseze aşa cum le dictează el. Declaraţia aparţine liderului AMN, Serafim Urechean, lansată marţi, 14 decembrie, în cadrul unui interviu pentru Radio Europa Liberă, în legătură cu conflictul dintre cei trei foşti lideri ai AIE.
“În aceste relaţii, cu părere de rău, unii din acei trei care au rămas în AIE, să dea Dumnezeu să se constituie AIE 2, prin comportamentul lor timp de un an de zile au depăşit orice limite, pentru că posturile sunt posturi dar comportamentul omenesc trebuie să rămână. Iar noi, ceilalţi trei, i-am tratat cu prea mare răbdare iar cei care astăzi poartă responsabilitate de aceste negocieri prea mult au dorit şi prea mult vreau”, a explicat liderul AMN.
Urecehean spune că există soluţii de reglementare a situaţiei create, mai trebuie ca unii din cei trei negociatori să se mai dezică de orgoliile care au depăşit orice limite.“Am ce vă spune şi am să vă spun, dar nu aş vrea ca, în cadrul negocierilor, cele spuse de mine să afecteze mersul negocierilor”, a conchis Urechean.