LIVE TEXT: 11:30 Membrii Consiliului Superior al Procurorilor (CSP) a amânat subiectul privind examinarea dosarelor celor șase candidați la funcția de procuror general, inclus inițial pe ordinea de zi a ședinței.

Potrivit președintelui CSP, Dumitru Obadă, această chestiune va fi examinată la ședința următoare, deoarece a fost constatată lipsa unor avize consultative în privința candidaților ce urmau să fie remise de către autoritățile de control.

„S-a decis amânarea ședinței de examinare a admisibilității dosarelor în concurs. Subiectul va fi examinat în următoarea ședință. Să ne mobilizăm și să recepționăm avizele pe marginea fiecăruia dintre candidați”, a spus Obadă

Consiliul Superior al Procurorilor (CSP) s-a întrunit în ședință Pe ordinea de zi sunt opt subiecte, printre care și examinarea dosarelor candidaților în cadrul concursului pentru funcția de Procuror General. Reamintim că pentru această funție s-au înscris 6 candidați. Este vorba despre trei procurori, inclusiv actualul Procuror General interimar,dar și doi avocați și un jurist. Aceștia sunt:

- Ilie Rotaru – avocat;

- Igor Demciucin - procuror;

- Serghei Perju – avocat;

- Octavian Iachimovschi – procuror;

- Ion Munteanu – procuror;

- Andrei Coca – jurist;

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE