Premierul Marii Britanii, Keir Starmer, și-a anunțat luni demisia din funcția de lider al Partidului Laburist, decizie care atrage automat și plecarea sa din fruntea Guvernului britanic. Anunțul a fost făcut după ce Starmer a discutat cu Charles III și a recunoscut că nu mai beneficiază de sprijinul necesar pentru a conduce partidul la următoarele alegeri generale.

În declarația sa, Starmer a afirmat că acceptă „cu demnitate” verdictul colegilor din Partidul Laburist și a subliniat că toate deciziile luate în timpul mandatului său au avut ca obiectiv interesul Marii Britanii. El a anunțat că va rămâne în funcția de prim-ministru doar până la alegerea unui nou lider al formațiunii, pentru a asigura un transfer ordonat al puterii.

Keir Starmer a condus guvernul britanic timp de mai puțin de doi ani, după victoria categorică obținută de laburiști la alegerile din 2024. În mesajul de rămas-bun, acesta a amintit că a preluat partidul într-o perioadă dificilă și că a reușit să-l readucă la guvernare, insistând că mandatul său a urmărit modernizarea țării, consolidarea economiei și refacerea încrederii în instituțiile statului.

Procesul de alegere a noului lider al Partidului Laburist va începe în luna iulie, iar succesorul lui Starmer ar urma să fie desemnat înainte de reluarea activității Parlamentului britanic, la începutul lunii septembrie. Favorit pentru preluarea conducerii este Andy Burnham, unul dintre cei mai influenți lideri ai formațiunii.

Demisia lui Keir Starmer marchează un nou episod al instabilității politice din Regatul Unit. În ultimul deceniu, șase prim-miniștri britanici au părăsit funcția, într-o perioadă dominată de consecințele Brexit, dificultăți economice și tensiuni politice interne.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE