Cel puţin 108 persoane au murit şi alte o sută au fost rănite într-un incendiu de proporţii care a cuprins mai multe clădiri din centrul istoric al capitalei Bangladeshului, Dacca, relatează AFP.
”Asta deoarece în acel moment avea loc o nuntă pe acoperişul uneia dintre clădiri şi de aceea numărul victimelor este atât de mare", a explicat primarul.
"Bilanţul victimelor ar putea să crească, pentru că mai mulţi răniţi sunt în stare critică", au anunţat oficialii.
În trei ore, incendiul a mistuit imobile de locuit cu mai multe etaje şi a blocat mai multe sute de locuitori din Kayettuli, unul dintre cartierele cele mai populate din Dacca, a declarat poliţia.
"Cel puţin şapte clădiri au fost cuprinse de flăcări. Existau magazine care vindeau produse chimice la parter, iar flăcările s-au extins foarte repede", au mai spus pompierii.
Incendiul a fost stins şi operaţiunile de căutare sistate, potrivit pompierilor, care a fost provocat de un scurtcircuit.
"Este o tragedie. Am chemat toţi medicii de acasă la spital ca să se ocupe de pacienţi", a declarat ministrul Sănătăţii, A.H.M Ruhal Haque.
Aproximativ o sută de persoane, victime ale arsurilor grave sau intoxicaţiilor cu fum, au fost spitalizate.
Incendiile cauzate de scurtcircuite şi alte deficienţe ale sistemelor electrice sau de instalaţii care nu corespund normelor sunt frecvente în Bangladesh. Aici, normele în construcţii sunt rar respectate.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE