„Nu este vorba despre ruta revenită din Milano. Un bărbat a revenit din Italia, după o vizită de trei săptămâni, pe 1 martie. Pe 5 martie se simțea rău, își administra auto-tratamente, pe 9 martie a apelat sevriciul 112.

Al doilea pacient este o doamna, care a fost într-o vizită la o prietenă, pentru 10 zile, la fel, în Italia. Ea a revenit acasă pe 26 februarie. Pe 1 martie i se face rău. I se prescrie tratament, autoizolare la domiciliu, doamna însă nu a respectat recomandările”, a menționat Viorica Dumbrăveanu.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE