„Această afirmaţie a fost preluată de publicaţii cu renume din Uniunea Europeană, chiar dacă nu a fost până în prezent argumentată de către fundaţie. Informaţia difuzată de Fundaţia Scelles sfidează nu doar bunul simţ şi imaginea Republicii Moldova, dar şi legislaţia europeană”, se spune într-un comunicat al Asociației.
În acest sens, Politik.md a cerut părerea mai multor reprezentanți ai clasei politice referitor la această situație creată.
”Eu vreau doar să-mi exprim regretul că în ultimul timp mai multe categorii de moldoveni au fost insultate. Şi nu numai insultele care vin de peste hotare, dar chiar din interior. Ce părere poţi avea la astfel de declaraţii, oamenii care le fac îşi asumă riscul pe cont propriu să ţină piept reacţiilor”, a declarat membrul PLDM, Frumosu Elena.
Pe de altă parte, reprezentatntul PL, Ana Guţu crede că s-a strecurat o neînţelegere la traducerea sondajului. ”Eu am citit undeva pe anumite portaluri de ştiri, însă nu am văzut informația. Sunt probleme cu mult mai importante, care trec în fiecare zi pe lângă noi şi nimeni nu reacţionează, sunt înjosiţi deputaţii, oamenii cu responsabilităţi şi nimănui nu-i pasă. La noi de obicei presa ia doar aceea, ce este la suprafaţă şi de aceasta se pornește vâlva”, a subliniat membrul PL.
Menționăm că și ministrul muncii Valentina Buliga a expedia o scrisoare ”deschisă” reprezntanților mass-media, cât și președintelui Fundației Scelles, Yves Charpenel.
La întrebarea de ce au reacționat mai târziu cu 12 zile după publicarea sondajului, ministrul a răspuns: ”Pentru că am vrut să avem o abordare profesionistă, pentru că noi, în afară de emoţiile sau de ingrijorarea şi reacţiile care le-am primit, vroiam să vedem raportul în întregime. Acesta fiind unul privat, comercial, 19 euro trebuie să plăteşti ca să ai acces la toată informaţia. Am analizat foarte bine situația, pentru că noi ca autoritate centrală de specialitate, vroiam să ne convingem că el făcea trimitere la informaţiile preluate de la departamentul de stat al SUA, de la organizaţii neguvernamentale. Noi am investigat toate chestile acestea. Ne-am adunat cu societatea civilă, cu reprezentanţii unor organizaţii specializate în domeniu şi anume atunci, când am avut deja toată informaţia, de aceea şi am decis să facem această scrisoare”, a declarat minstrul.
De asemenea, Valenina Buliga a menționat că este bine mai târziu decât deloc. ”Eu ca autoritate publică trebuia să investighez tot, de unde au apărut cifrele, pentru că ştiu că eu nu aş putea spune astfel de lucruri, dacă nu aș avea dovezi”, a adăugat Buliga.
În context, ministrul muncii a spus că poate colabora cu oricare din organizaţiile neguvernamentale care muncesc în domeniul promovării susţinerii tinerilor.
De aceeași părere este și liderul Partidului Popular din Moldova, Ian Lisnevschi care spune că este foarte bine că sunt tineri, cărora nu le este indifirentă imaginea RM, deoarece informaţia este falsă şi procentul este nu se potriveste relităţii din RM. ”Astfel de problemă există, ca şi în oricare alt stat, dar nu este atât de gravă. Preşedintele Fundației Scelles este o persoană publică şi trebuie să poarte răspundere pentru orice declaraţie făcută în mod public sau să prezinte anumite dovezi. Situația este agravată de faptul că, în anul 2010, Charpenel a fost numit director al Asociației Naționale a justiției restaurative, iar acum a făcut o astfel de greșeală la nivel european. În cazul în care dovezile lipsesc, aceasta îi demonstrează neprofesionalismul. Cazul trebuie să fie revizuit, păcat că autorităţile nu au fost primele care au reacţionat”, a conchis liderul PPRM.