Intensificările de vânt înregistrate duminică au provocat zeci de situații de urgență în Republica Moldova, unde salvatorii au intervenit în 118 cazuri pentru a înlătura efectele fenomenelor meteo.
Potrivit datelor oficiale, în 90 de situații echipele de intervenție au fost solicitate pentru defrișarea și deblocarea arborilor doborâți de rafalele puternice. Totodată, pompierii au acționat în alte 26 de cazuri pentru a înlătura obiecte aflate în pericol de cădere de la înălțime, care reprezentau un risc pentru populație.
Intervențiile au avut loc în mai multe regiuni ale țării, inclusiv în Bălți, Fălești, Sângerei, Ungheni, Florești, Călărași, Strășeni, Dubăsari, Leova, Căușeni, Ștefan Vodă și Rezina.
Și în Chișinău situația a fost tensionată, fiind înregistrate 35 de intervenții ale salvatorilor, în special pentru înlăturarea copacilor căzuți și a elementelor instabile de pe clădiri.
În urma rafalelor de vânt, în comuna Grătiești au fost deteriorate două stații de așteptare a transportului public. De asemenea, aproximativ 30 de foi de ardezie au fost smulse de pe acoperișurile locuințelor, provocând pagube materiale.
Autoritățile continuă monitorizarea situației și îndeamnă cetățenii să evite zonele periculoase și să respecte recomandările de siguranță în condiții de vreme severă.


