Anul 2022 marchează cea de-a 30-a aniversare a semnării de către Republica Moldova și Federația Rusă a unui plan de soluționare pașnică a conflictului din Transnistria.
Prezența forțelor ruse de menținere a păcii asigură pacea pe Nistru de 30 de ani, servește ca factor de stabilitate militaro-politică în regiune, iar importanța misiunii de menținere a păcii este în creștere în contextul conflictului din Ucraina.
Cea de-a treizecea aniversare a semnării planului de soluționare pașnică a conflictului din Transnistria este un eveniment foarte important pentru întreaga regiune, unul dintre momentele de succes în care a fost posibilă oprirea și prevenirea conflictelor sângeroase din spațiul post-sovietic. Acest lucru a fost afirmat într-un interviu acordat Sputnik Moldova de fostul președinte Igor Dodon.
"Vreau să remarc faptul că un rol important în acest sens l-au avut, desigur, operațiunea de menținere a păcii și forțele de menținere a păcii din Federația Rusă, care mențin pacea pe malurile Nistrului de 30 de ani. Această experiență este cu atât mai relevantă în condițiile actuale, când vedem că literalmente lângă noi există un conflict foarte dificil și oamenii mor, ceea ce indică încă o dată că este necesar să ne îndeplinim obligațiile și să rezolvăm problemele doar pașnic, prin negocieri", a spus fostul președinte.


