Turneul Campioanelor a tras cortina peste sezonul 2023 din tenisul feminin. Iga Swiatek a câștigat de o manieră impresionantă la Cancun, Mexic și termină pe primul loc WTA pentru al doilea an la rând.

În ultima fază a competiției, Iga Swiatek s-a impus noaptea trecută în finala Turneului Campioanelor. Sportiva din Polonia a câștigat, după doar 60 de minute de joc, duelul cu Jessica Pegula (locul 5 WTA), cedând un singur game, scor 6-1, 6-0.

La finalul partidei cu Jessica Pegula, Iga Swiatek a ținut să le mulțumească celor care au venit să o susțină și echipei sale care i-a fost alături pe tot parcursul acestui sezon.

În plus, poloneza s-a arătat optimistă cu privire la ceea ce urmează pentru ea și i-a transmis Jessicăi Pegula că își dorește să o înfrunte cât mai des în astfel de meciuri, deși a recunoscut că nu este un adversar accesibil.

„Vă mulțumesc tuturor polonezilor care vin la fiecare turneu, dar și celor din multe alte țări. În fiecare an simt că am din ce în ce mai mult sprijin și chiar mă face să forțez pentru mai mult, așa că vă mulțumesc. Chiar dacă săptămâna aceasta nu a fost ușoară, ați făcut-o specială pentru noi. Jess, vreau să te felicit pentru tot sezonul. Să joc împotriva ta nu a fost niciodată ușor. Sper că vom progresa și vom mai juca multe finale împreună. Mulțumesc și echipei care a fost alături de mine tot sezonul. Am avut multe suișuri și coborâșuri. Acesta este cu siguranță un pas înainte. Cu siguranță, vom mai avea multe altele dacă vom continua să lucrăm așa", a spus Iga Swiatek.

Poloneza a reușit în premieră să câștige trofeul WTA Finals, iar pentru victoria din Cancun va urca pe primul loc în clasamentul mondial. Poloneza este a șasea cea mai tânără sportivă din istoria WTA care va termina anul pe locul 1 în sezoane consecutive.

Iga Swiatek a devenit principalul pol de putere în tenisul feminin, iar poloneza a dovedit acest lucru la Turneul Campioanelor, unde a cucerit trofeul fără să piardă set, distrugându-și fiecare adversară în parte. Prin succesul de la Cancun, poloneza a redevenit lider mondial și va termina pentru al doilea an la rând pe această poziție, intrând într-o categorie selectă din acest punct de vedere. Doar Chris Evert, Martina Navratilova, Steffi Graf, Monica Seles, Martina Hingis, Lindsay Davenport, Justine Henin, Serena Williams, Caroline Wozniacki și Ash Barty au mai reușit această performanță în istoria tenisului feminin.

Privind configurația clasamentului WTA la final de an putem observa că doar 4 jucătoare care au fost acolo la final de 2022 au coborât în clasament. Pe lângă Simona Halep, afectată de suspendarea pentru dopaj, din top 10 au mai dispărut Caroline Garcia (20 WTA), Veronika Kudermetova (19 WTA) și Daria Kasatkina (18 WTA). În locul lor, în top 10 au terminat anul Elena Rybakina (4 WTA), Marketa Vondrousova (7 WTA), Karolina Muchova (8 WTA) și Barbora Krejcikova (10 WTA).