Cabinetul de Miniştri a aprobat astăzi, 2 ianuarie, în cadrul şedinţei Guvernului, un proiect de lege, care prevede că acest nou an să fie declarat “Anul European al cetăţenilor”, anunţă Politik.md.
Propunerea a fost prezentată de către Ministrul Afacerilor Externe şi Integrării Europene, Iurie Leancă şi a fost susţinut de întregul Cabinet.
Primul ministru Vlad Filat, a salutat această decizie şi a anunţat că, în acest sens, trebuie incluse în planul de acţiuni toate activităţile necesare. “Sub aspect cultural, anul 2013 este declarat “Anul Spiridon Vangheli”, iar noul aspect privind cetăţenii trebuie să fie implementat . Aspectul ce ţine de tineret, să fie prezent în planul de acţiuni, pe care să-l coordonaţi cu ministrul Tineretului, Ion Cebanu”,  a declarat Vlad Filat.
Ministrul de Externe, Iurie Leancă a specificat că proiectul de lege este pregătit şi urmează să fie înaintat Parlamentului spre aprobare.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE