Premierul în exercițiu Vlad Filat se arată convins că deputații PL vor vota pentru candidatura lui la funcția de prim-ministru a noului Guvern. Mai mult, Filat a menționat că se bazază și pe votul lderului PL, Mihai Ghimpu, chiar dacă ultimul a spus că nu va vota.

”Până în ziua votului eu sper ca Mihai Ghimpu să înțeleagă că nu pe Vlad Filat îl votează, ci un Guvern care va ancora Republica Moldova într-un proces de modernizare europeană, inclusiv prin lupta cu corupția și mai multă grijă față de cetățeni”, a declarat Vlad Filat în cadrul unui interviu pentru moldpres.md.
De asemenea, liberal-democratul a menționat că este conștient că fracțiunea PCRM, nu-și va da votul pentru noul Executiv, însă, a declarat Vlad Filat sunt suficienți deputați care își doresc evitarea alegerilor anticipate și menținerea RM pe calea europeană.
Reamintim că, în data de 10 aprilie, preşedintele Nicolae Timofti a anunţat în cadrul unui briefing de presă, că liderul PLDM, Vlad Filat, este candidat la funcţia de prim-ministru. PL s-a pronunțat de nenumărate ori contra candidaturii lui Vlad Filat, acuzându-l de faptul că a denunțat acordul de constituire a Alianței.
Conform constituției, Vlad Filat mai are la dispoziție trei zile pentru a purta negocieri cu toate fracțiunile parlamentare, privind programul său de guvernare și componența Cabinetului de Miniștri.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE