Curtea de Apel va decide astăzi dacă manifestanții reținuți după protestele Platformei „Demnitate și Adevăr” rămân sau nu în continuare în arest. Ședința de judecată este programată pentru ora 11:00, comunică Politik.md.
Magistrații urmează să examineze recursul depus de avocați. Apărătorii legali ai celor patru manifestanți reținuți cer casarea deciziei Judecătoriei sectorului Centru, care a emis acum câteva zile un mandat de arest de 30 de zile pentru cei patru protestatari.
Pentru perioada în care va avea loc ședința de judecată au fost anunțate și proteste în fața instanței. Susținătorii anunță că vor cere eliberarea necondiționată a celor patru persoane.
Amintim că reținerea manifestanților despre care oamenii legii spun că au fost violenți, a avut loc pe 5 mai, după ce la domiciliile acestora au avut loc percheziții. Ulterior, într-o conferință de presă, Inspectoratul General de Poliție a anunțat că decizia de rezinere are legătură cu faptul că tinerii ar fi agresat cor­do­nul de poli­țiști, în tim­pul pro­tes­tu­lui din 24 apri­lie curent.
Dacă vor fi găsiți vinovați, bărbații riscă pedeapsă penală sub formă de opt ani de detenție.
 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE