După meciul de tenis Moldova – Ungaria și Campionatul European de taekwondo printre tineret, un alt eveniment de amploare internațională se va desfășura la Chișinău. În perioada 8-11 mai curent, clubul de tenis Terraten din sectorul Ciocana va găzdui turneul din grupa a III-a euro-africană a ediției 50 a turneului Fedcup.
La eveniment vor fi prezente tocmai 13 selecționate feminine din tot atâtea țări, inclusiv reprezentativa Moldovei, pregătită de căpitanul Olga Cosic. Potrivit site-ului oficial al competiției, pentru tricoloare vor evolua Anastasia Vdovenco, Gabriela Porubin, Iulia Helbet și Melisa Martânov.
În Moldova vor mai face deplasarea echipe naționale din: Armenia, Cipru, Danemarca, Egipt, Irlanda, Kenia, Liechtenstein, Madagascar, Malta, Maroc, Namibia și Norvegia.
Din păcate, lidera tenisului feminin danez, nr. 10 mondial, Caroline Wozniacki, nu este inclusă în lotul acestei țări și nu va putea fi admirată de amatorii sportului din Moldova. Cea mai bună sportivă din lotul tricolorilor, Anastasia Vdovenco, ocupă locul 730 în topul WTA.
Participantele vor fi divizate în trei grupe câte trei echipe și una va conține patru formații, urmând să stabilească primele clasate care ulterior vor juca în play-off. La finele turneului, două cele mai bune selecționate vor accede în grupa a II-a a Cupei Federației.

