Oficialii nord-coreeni continuă seria de amenințări legate de un posibil atac nuclear. Ținte sunt de această dată japonezii.

Coreea de Nord a amenințat, vineri, Japonia, că Tokyo va fi prima sa țintă în eventualitatea unui război în Peninsula Coreeană, dacă își va păstra poziția ostilă, informează agenția de presă sud-coreeană Yonhap, scrie Realitatea.net.
Oficialii nord-coreeni sunt nemulțumiți de faptul că Japonia a precizat că va distruge orice rachetă nord-coreeană care se va îndrepta înspre Japonia. Astfel de acțiuni vor duce la un atac nuclear îndreptat împotriva statului japonez, au precizat oficialii nord-coreeni, potrivi agenției oficiale de presă KCNA. 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE