Cetăţenii care în anul trecut au beneficiat de compensaţii la încălzire, vor primi şi în anul curent în mod automat compensaţii pentru consumul de agent termic.
Totodată, locuitorii din municipiu care dispun de cazangerii autonome pe bază de gaz vor primi lunar compensaţii în valoare de 250 lei.  Familiile care se încălzesc cu lemne şi cărbune vor primi aceşti bani în numerar.
În acest an au fost deja depuse peste 4 mii de cereri noi. Persoanele care depun cerere pentru prima dată, urmează să prezinte şi setul de acte necesare.
Amintim că pentru a beneficia de astfel de compensaţii, persoanele care depun dosarul trebuie să demonstreze că au un venit mai mic de 1450 de lei.
Pentru sezonul de încălzire 2008-2009, municipalitatea a acordat ajutoare sociale pentru încălzire centralizată, lemne şi cărbune la 9030 familii, în sumă totală de 19,1 milioane lei.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE