Comisarul european pentru energie, Gunther Oettinger, va efectua, în lunile ce urmează, o vizită de lucru în Republica Moldova. Acest fapt a fost confirmat de către comisar în urma invitației lansate astăzi, 15 octombrie, de către premierul Vlad Filat, în cadrul unei discuții telefonice.
În cadrul convorbirii, cei doi oficiali au făcut o trecere în revistă a aspectelor ce ţin de cooperarea Republicii Moldova cu Uniunea Europeană în domeniul energetic, cei doi oficiali apreciind progresele înregistrate în acest sens.
Un alt subiect important discutat de către demnitari ține de fortificarea securității energetice dintre cele două părți. În acest sens, Oettinger a reiterat disponibilitatea UE de a acorda suport în vederea implimentării proiectelor ce vizează acest aspect.