Viceprim-ministrului Eugen Carpov a avut astăzi, 18 decembrie, o întrevedere cu Directorul Centrului pentru Prevenirea Conflictelor din Cadrul OSCE, Adam Kobieracki.
În cadrul întrevederii oficialii au discutat despre situaţia actuală în procesului de reglementare a conflictului transnistrean, precum şi principalele aspecte ale dialogului Chişinău - Tiraspol. Totodată, interlocutorii au făcut o retrospectivă a negocierilor în formatul „5+2" din acest an şi au evidenţiat priorităţile pentru următoarea perioadă.
Adam Kobieracki a remarcat că Preşedinţia comună a Elveţiei şi Serbiei (2014-2015) va permite o mai bună planificare pe termen lung şi va asigura continuitatea procesului de reglementare a conflictului pentru următorii doi ani.
Referindu-se la rolul Misiunii OSCE în R. Moldova, interlocutorii au subliniat contribuţia substanţială a acesteia în procesul de reglementare a conflictului pe parcursul perioadei de 20 de ani de activitate.
Totodată, oficialul a confirmat susţinerea OSCE pentru soluţionarea problemei transnistrene cu respectarea suveranităţii şi integrităţii teritoriale a Republicii Moldova, în strictă conformitate cu statul şi misiunea Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE