Potrivit Secretarului General al Guvernului, Victor Bodiu, în acest sens, Executivul a pregătit un proiect de lege privind deetatizarea şi transmiterea locuinţelor din acest bloc spre privatizare. Proiectul urmează a fi aprobat de către Guvern şi transmis Parlamentului spre adoptare.
Conform proiectului de lege, Direcţia pentru administrarea clădirilor a Aparatului Parlamentului Republicii Moldova va transmite blocul locativ nefinalizat din str. A. Corobceanu, nr. 1 „b", mun. Chişinău, aflat în gestiunea sa, în termen de 3 luni, în gestiunea întreprinderii de Stat „Serviciul Asistenţă Beneficiari la Obiectele Sociale", monitorizată de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Construcţiilor.
Totodată, Guvernul va forma o Comisie specială din reprezentanţi ai Ministerului Apărării, Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Muncii Protecţiei Sociale şi Familiei, Ministerului Economiei, Ministerului Finanţelor şi Ministerului Dezvoltării Regionale şi Construcţiilor, care v-a întocmi şi aproba, în colaborare cu Asociaţia Obştească Uniunea Veteranilor „Sf. Gheorghe Biruitorul", Lista locatarilor actuali ai spaţiilor locative nefinalizate din str. A. Corobceanu, nr. 1 „b".
După aprobarea legii de către Parlament, Guvernul va aproba Regulamentul privind întocmirea, coordonarea şi aprobarea Listei locatarilor beneficiari de spaţiu locativ în blocul respectiv.
„Aici deja s-au născut copiii noştri şi aceste locuinţe ne sînt foarte dragi. Dorim ca ele să ne aparţină pe drept. Noi am demonstrat patriotismul nostru cu arma în mîini şi vom apăra interesele statului în continuare", au menţionat locatarii blocului şi foştii combatanţi.