Şeful delegaţiei Uniunii Europene, Dirk Schuebel a declarat în cadrul conferinţei de presă, miercuri 23 februarie, că R. Moldova a atins o viteză record în procesul de negociere cu Uniunea Europeană.
„A fost prima rundă când a participat un negociator din partea UE, Miroslav LAJČÁK, care va fi noul reprezentant înalt al UE în R. Moldova. Daca totul va parcurge în modul convenit, vom lansa negocierile privind zona de comerţ liber până la începutul vacanţei de vară. De asemenea, vor fi iniţiate negocieri privind acordul creării spaţiului aviatic comun”, a menţionat Schuebel.
Viceministrul Afacerilor Externe şi Integrării Europene, Natalia Gherman a subliniat că s-a discutat şi s-a convenit asupra 20 capitole din 24 ale Acordului, iar temerile că aderarea la UE ar fi doar la nivel de declaraţii nu ar trebui să îngrijoreze cetăţenii.
„UE ia decizii în funcţie de performanţele individuale ale fiecărui stat. Dialogul R Moldova cu UE este unul foarte consistent şi dinamic. Cred că nu este nici un temei de îngrijorare în ceea ce priveşte viitorul acestei relaţii. Când Moldova va parcurge întreaga etapă a reformelor, situaţia va fi una mai clară”, a spus Gherman.
De menţionat, că pe 17 februarie, la Bruxelles a avut loc cea de-a cincea rundă de negocieri, în cadrul căreia s-au discutat aspectele ce ţin de justiţie. În cadrul negocierilor, membrii delegaţiei UE au salutat noul program de guvernare al AIE, apreciind ambiţiile RM de a avansa rapid pe calea integrării europene.