Prin decretul Preşedintelui interimar al Republicii Moldova Mihai Ghimpu, Orchestrei Naţionale de Muzică Populară „Lăutarii” i s-a conferit „Ordinul Republicii”, în semn de înaltă preţuire a meritelor deosebite în dezvoltarea artei muzicale, pentru contribuţie remarcabilă la propagarea valorilor naţionale şi la promovarea imaginii Republicii Moldova în lume.

Distincţia a fost înmânată în cadrul concertului extraordinar susţinut de Orchestra „Lăutarii” în seara zilei de ieri la Palatul Naţional din Chişinău. Prezent la concert, Mihai Ghimpu a adresat un mesaj de felicitare cu ocazia celor 40 de ani de activitate ai Orchestrei, dorind artiştilor noi succese, sănătate, pentru a cânta şi încânta publicul încă mulţi ani înainte.
„Artiştii din „Lăutarii” sunt cei care ne-au încălzit atunci când ne era frig şi ne-au bucurat atunci când ne era trist. Vă mulţumim pentru întreaga activitate de creaţie şi mă închin în faţa talentului dumneavoastră”, a menţionat Mihai Ghimpu.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE