procuratura.mdPatru bărbaţi sunt învinuiţi de Procuratura pentru Combaterea Criminalităţii Organizate şi Cauze Speciale de săvârşirea contrabandei de mărfuri în proporţii deosebit de mari. Potrivit actului de învinuire, în august curent, suspecții au organizat introducerea mărfurilor vestimentare în R. Moldova din România cu actele de însoţire denaturate privind cantitatea şi natura mărfurilor. Mai exact, valoarea acestora în acte era de 120 de ori mai mică decât în realitate, se precizează într-un comunicat al Procuraturii Generale, comunică Politik.md.
Potrivit sursei, în urma efectuării percheziţiei mijlocului de transport de model „Mercedez-Benz ”, cu care s-au transportat mărfurile în baza declaraţiei vamale depusă la organul vamal, s-au depistat şi ridicat mărfuri în valoare de peste 2 milioane de lei.
Procurorii au finalizat urmărirea penală şi au expediat cauza penală spre examinare instanţei de judecată. Actualmente, învinuiţii se află în stare de arest preventiv, iar dacă vor fi recunoscuţi vinovaţi de cele incriminate ei riscă pedepse de până la 10 ani de detenţie.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE