Fostul președinte al Consiliului de Administrație al Băncii de Economii, Grigore Gacichevici, a fost eliberat din arest preventiv. O decizie în acest sens a fost pronunțată astăzi de către magistrații Judecătoriei Buiucani, informează Politik.md.
Magistraţii au respins demersul procurorilor de a prelungi măsura de arest preventiv pentru 30 de zile, iar Gacichevici fost eliberat de sub strajă chiar în sala de judecată. Cu toate astea, procurorii ataca această decizie la Curtea de Apel în decurs de trei zile.
Grigore Gacichevici a fost reţinut în data de 1 decembrie 2015. El este învinuit de procurori că ar fi încălcat regulile de creditare, pe când era preşedinte la BEM. Anume, alături de alte persoane din conducerea BEM, Gacichevici ar fi implicat în fraudele de la Banca de Economii prin acordarea creditelor neperformante. Conform unor date suma s-ar ridica la 400 de milioane de lei acordați în favoarea anumitor companii.