Fostul ministru al Sănătății, Andrei Usatîi, fostul șef al Direcţiei juridice, fostul director-interimar al Spitalului, dar și alți funcționari au fost aduși astăzi în fața instanței de judecată în calitate de inculpați în dosarul gajării parterului Spitalului Clinic Republican.
Aceștia au fost acuzați de depășirea atribuțiilor de serviciu punând în gaj un bun public, fapt ce a adus prejudicii statului. Este vorba despre gajarea parterului de la Spitalul Clinic Republican
De asemenea, funcționarii sunt învinuiți de dare și luare de mită, dar și trucarea unor licitații publice cu privire la medicamente, echipamente medicale, dar și punerea în gaj a unor spații publice din spitale.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE