apsm.mdÎn ultima sâmbătă a lunii ianuarie a fost dat startul ediției 2015 a Olimpiadei Asociației Presei Sportive. În sectorul Râșcani al Capitalei, cronicarii sportive și-au desemnat campionii și premianții la proba de bowling sportiv.

Sub privirea exigentă a președintelui federației naționale de profil, Elena Căpățină și a președintelui APSM, Eduard Ciobanu, jurnaliștii au traversat inițial o rundă de calificare, la care a participat și reprezentantul POLITIK:MD.

Opt dintre concurenții care au acumulat cel mai mare număr de puncte au acces în runda finală, unde s-a dus o luptă acerbă pentru locurile premiante remunerate cu o sumă totală de 1000 de lei.

Locul trei în primul turneu jurnalistic al anului a fost ocupat de către reporterul PRO TV, Arcadie Munteanu, care de altfel, sâmbătă și-a serbat ziua de naștere, împreună cu un alt participant, Dumitru Plămădeală.

Poziția secundă în clasament i-a revenit lui Victor Orehov de la portalul sporter.md.

Campion, după o prestație excelentă, a devenit reporterul Efim Ignat de la postul de televiziune Moldova 1, care susține că a jucat bowling doar de câteva ori până la acest turneu.

Olimpiada APSM se desfășoară pentru a 15-a oară. Bilanțul Olimpiadei este făcut tradițional la 2 iulie, când este serbată Ziua Internațională a Jurnalistului Sportiv.  

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE