Curtea Constituțională a declarat neconstituțională Hotărârea Parlamentului din 12 iulie curent, privind eliberarea din funcție a vicepreședintelui Curții de Conturi, Tudor Șoitu. Astfel, Curtea a dispus restabilirea în funcție a acestuia, anunță Politik.md.
În decizia adoptată astăzi de magistrații Curții, s-a stabilit că mandatul lui Șoitu nu putea fi întrerupt înainte de termen.
Sesizarea a fost depusă de către deputații liberali, Mihai Ghimpu, Valeriu Munteanu, Gheorghe Brega, Corina Fusu, care l-au și înaintat pe Șoitu. Autorii sesizării au susținut că în cazul în care Parlamentul intenționează să elibereze din funcție o persoană oficială, în prezenta speță – membru al Curții de Conturi, este obligatorie respectarea procedurilor stipulate de Constituția și legislație.
Tudor Șoitu a fost demis din funcție de către Parlament la solicitarea președintelui Curții de Conturi (CCRM), Serafim Urechean. Ultimul și-a argumentat demersul prin faptul că Șoitu ar fi admis mai multe încălcări în activitatea de la CCRM, urmărind interese personale.
Curtea a observat că în conformitate cu articolul 21 alin. (2) din Legea Curţii de Conturi, membrul Curţii de Conturi poate fi revocat din funcţie înainte de expirarea mandatului de către Parlament, la propunerea Preşedintelui Curţii de Conturi, doar în următoarele situații:  pierderii cetăţeniei Republicii Moldova; condamnării, în baza hotărârii definitive şi irevocabile a instanţei de judecată, pentru comiterea unei infracţiuni;  imposibilităţii, din motive de sănătate, de a-şi exercita atribuţiile timp de mai mult de 4 luni consecutiv;  declarării dispariţiei fără urmă, în conformitate cu legea; incompatibilităţii cu o altă activitate remunerată; activităţii în cadrul unui partid sau al unei alte organizaţii social-politice.
Amintim că tot astăzi, Curtea Constituțională urmează să se expună asupra demisiei directorului general al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE