Curtea Constituțională a declarat ieri, 19 septembrie, Neconstituțională legea, care pevede limita de vârstă la studiile de master (45 ani) și doctorat (35 ani). Astfel, a fost eliminată bariera limitei de vârstă pentru studii la master și doctorat, și respectiv, au fost lărgite premizele pentru o societate bazată pe cunoaștere în Moldova, anunță Politik.md.
La originea cauzei se află sesizarea avocatului parlamentar dl Anatolie Munteanu, depusă la Curtea Constituţională la 6 iunie 2013, pentru controlul constituţionalităţii pct. 16 din Regulamentul privind organizarea şi desfăşurarea doctoratului şi post-doctoratului aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 173 din 18 februarie 2008 şi a unor prevederi din pct. 4 al Hotărârii Guvernului nr. 962 din 5 august 2003 privind asigurarea funcţionarii Academiei de Administrare Publică pe lângă Preşedintele Republicii Moldova.
Potrivit respectivelor prevederi, la învăţământul de zi cu finanţare de la buget limita de vârstă a candidaţilor este de 35 ani pentru studiile de doctorat în instituţiile cu activitate de doctorat și de 45 de ani pentru studiile de masterat în cadrul Academiei de Administrare Publică de pe lângă Preşedintele Republicii Moldova
Reprezentantul Guvernului a susținut sesizarea și a recunoscut că instituirea limitei de vârstă pentru a accede atât la studii de doctorat în instituţiile cu activitate de doctorat, cât şi la studii de masterat în cadrul Academiei de Administrare Publică de pe lângă Preşedintele Republicii Moldova restricționează respectivul drept constituțional.
Curtea a menționat că reieșind din prevederile constituționale, dreptul de acces la instituţiile de învăţământ, trebuie să ofere şanse egale oricărei persoane de a accede la diverse tipuri sau grade de învăţământ pe bază de merit.
Hotărârea Curţii Constituţionale este definitivă, nu poate fi supusă nici unei căi de atac, intră în vigoare la data adoptării şi se publică în Monitorul Oficial al Republicii Moldova

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE