Lot de arme și muniții păstrate ilegal ridicat de poliție. Armele aparțineau unui bărbat în vârstă de 37 de ani, din satul Jora de Jos, raionul Orhei. Audiat de poliţie acesta a recunoscut că ținea armele la un vecin de-al său, în vârstă de 80 de ani.
Încasa bătrânului, ofițerii au depistat o armă de model Toz-54, calibru 12mm, 2 arme de model neindentificat și 47 cartuşe de diferit calibru.
Audiat de poliție, proprietarul casei nu a putut da nicio explicație despre proveniența, destinația și scopul celor ridicate, acest fapt urmând a fi stabilit de poliție. Vecinul suspectului a declarat, însă, oamenilor legii că obiectele depistate ar fi fost procurate din regiunea transnistreană.
Lotul de arme și muniții este supus expertizei balistice, iar persoana care le păstra ilicit - cercetată penal. Dacă va fi găsit vinovat, acesta riscă amendă în mărime de la 6000 la 12.000 de lei sau închisoare pe un termen de până la 3 ani.