Noul președinte ucrainean, Petro Poroșenko a anulat armistițiul. Începând cu această noapte, militarilor ucraineni li s-a permis din nou să deschidă focuri de arme contra teroriștilor din estul Ucrainei, comunică Politik.md cu referire la 5 Kanal.
În adresarea sa, liderul politic se declară dezamăgit de faptul că prin cele zece zile de răgaz, oferite teroriștilor prin încetarea unilaterală a focurilor de armă, nu s-a reușit ajungerea la un compromis.
„Pe 20 iunie am propus acest plan de pace, pe 27 l-am prelungit cu încă trei zile. Astfel, timp de 10 zile am demonstrat locuitorilor din Donețk și Lugansk buna-credință a autorităților ucrainene și disponibilitatea noastră de a găsi o soluție pașnică. Securitatea lor – este prioritatea noastră”, a menționat Poroșenko.
Acesta a mai ținut să aprecieze importanța faptului că Rusia, printr-o decizie a autorităților de la Kremlin, a anulat decizia ce permitea trupelor ruse să invadeze Ucraina, menționând totodată că gestul a fost doar unul simbolic.
„Pacea a fost și va fi scopul meu, doar că vom schimba instrumentele de realizare a acestuia”, a mai adăugat președintele ucrainean în adresarea sa.
Menționăm că decizia de a nu mai prelungi armistițiul a fost luată în noaptea zilei de ieri, după ce subiectul a fost dezbătut în Consiliul Suprem de Securitate al Ucrainei. Astfel, în, scopul păstrării integrității teritoriale a statului ucrainean, începând cu 30 iunie, ora 22:00, militarii ucraineni nu mai sunt limitați în lansarea focurilor de armă.
 

 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE