Transnistria ar putea introduce regimul de vize pentru cetăţenii moldoveni, a declarat liderul nerecunoscut de la Tiraspol, Igor Smirnov, în cadrul unei întrevederi cu o delegaţie din Grecia, ţară care deţine preşedinţia OSCE.
Smirnov a spus că aceasta ar putea fi o măsură de răspuns la faptul că mai multor cetăţeni transnistreni le-au fost confiscate paşapoartele ruseşti şi ucrainene, în partea dreaptă a Nistrului, anunţă agenţia tiraspoleană de ştiri, Olvia-Press.
Referindu-se la procesul de reglementare a conflictului transnistrean, Smirnov a spus că acesta practic nu se mişcă din loc, iar principala problemă este instabilitatea politică de la Chişinău. Alternative ale negocierilor nu există, dar negocieri doar de dragul negocierilor nu rezolvă problemele. Sunt necesare garanţii că vor funcţiona toate înţelegerile asupra cărora se va ajunge la un consens, a mai declarat Igor Smirnov.