publika.mdComisia de selectare a candidatului, care va fi propus Parlamentului spre aprobare la funcția de guvernator BNM a ales pretendentul. Acesta este Sergiu Cioclea, absolvent al aceluiași liceu ca și fostul guvernator, Dorin Drăguțanu.
Cioclea a acumulat cel mai mare număr de puncte în concurs, iar președintele Parlamentului Andrian Candu a specificat că va purta consultări în privința demarării tuturor procedurilor legale de aprobare și numire în funcție.
Candidatul propus Parlamentului va trebui să obţină cel puţin 51 de voturi ale deputaţilor. Sergiu Cioclea are 42 de ani, deține cetățenia moldovenească, franceză și română.
În total, în cursă s-au înscris nouă candidați: Roman Cernîșev, Vadim Brînzan, Sergiu Cioclea, Serghei Melnik, Valeriu Chițan, Victor Timotin, Gheorghe Dimitrov, Sergiu Iachim și Vladimir Munteanu.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE