În anul curent, Ziua vinului va fi sărbătorită la 10 şi 11 octombrie, la Centrul Moldexpo, dar nu în Piaţa Marii Adunări Naţionale, cum a fost în toţi anii precedenți. Totodată, în acest an cheltuielile pentru organizarea evenimentului vor fi de câteva ori mai mici faţă de cele din anul trecut.
“Bugetul de stat este unul auster de aceea mijloacele vor fi direcţionate pentru alte domenii mai sensibile decât pregătirea sărbătorii vinului”, a declarat ministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare Valeriu Cosarciuc, miercuri, 7 octombrie, la ședința Guvernului.
Valeriu Cosarciuc a spus că toate cheltuielile vor fi acoperite din contul sponsorizărilor. “Am căutat oamenii de bună credinţă care au ajutat la organizarea acestui eveniment şi chiar contribuţia unor artişti autohtoni, care vor prezenta un program artistic din inimă şi fără a fi remuneraţi”, a spus ministrul, menţionând că Ministerul Culturii se ocupă de programul artistic.
Potrivit unui proiect preliminar, cheltuielile pentru desfăşurarea zilei vinului ar putea constitui 600-700 mii lei, faţă de circa 1,2 mil. lei în anul trecut.