Potrivit datelor finale ale sesiunii de bacalaureat 2013, 68,17 % din absolvenţi admişi pentru sesiunea curentă au promovat toate examenele. Restul 31,83% din candidaţi au picat sesiunea din acest an și vor avea posibilitatea să susțină disciplinele de examen nepromovate, de cel mult 2 ori în decursul următorilor 3 ani, anunță Politik.md.
Informația a fost oferită astăzi, 26 iulie, în cadrul unei conferințe de presă, de către Ministra Educației, Maia Sandu. Ea a subliniat că în acest an 7 elevi au obținut 10 pe linie, iar 278 de candidați au media de la 9 pînă la 9,99. Media de la 8 – la 8,99 o dețin 1.882 de elevi au media de la 8 pînă la 8,99; iar 5.589 de elevi au media de la 7 pînă la 7,99. Cei mai mulți sunt cei cu media cuărinsă între 6 și 6,99, aceștia sunt 7.330 de absolvenți. Cu media de trecere, de la 5 pînă la 5,99 s-au ales 3.807 de candidați.
„Prin urmare, constatăm că majoritatea candidaților au fost admiși la examene, dar o bună parte din ei nu le-au promovat. O situație deosebită în acest sens se atestă în colegii, unde din cei peste 7.000 de elevi care au studiat în anul III, au fost admiși în sesiunea de bacalaureat 2013 numai 6.100 de candidați, şi doar 45 % dintre ei au susținut examenele.
Toate acestea denotă faptul că există o neconcordanță între rezultatele evaluării elevilor pe parcursul anilor de studii și evaluarea finală. Testele pentru examenele de bacalaureat au fost elaborate în 31 de grupuri de lucru, în care au activat peste 100 de profesori. Lucrările au fost evaluate de peste 1.300 de profesori”, a subliniat Maia Sandu.