Problema insuficienței de parcări în Chișinău a revenit în discuție la Primărie. Edilul Dorin Chirtoacă a cerut de la subalternii săi o schiță de proiect, care ar veni să rezolve această problemă și anume – să fie construite mai multe parcări subterane, informează Politik.md.
„Vă rog să propuneți o schiță de proiect pentru parcările subteranre. Sunt și zone cu destinații speciale, pe care cu greu poți să le umpli cu locuri de parcare. De aceea va fi nevoie de mai multe propuneri pentru bulevardul Ștefan cel Mare, după care vedem și în alte sectoare. După asta vedeți și lărgirea bulevardului de la Universitatea de Medicină la vale, ca să avem câte trei benzi pe un sens și trei benzi în alt sens”, a cerut Chirtoacă.
În context, autoritățile municipal urmează să examineze toate sectoarele din Chișinău, pentru a studia unde este posibil de executat aceste lucrări și să propună amenajarea unor parcări suplimentare.