Reprezentatul societății civile în cadrul Comisiei Naționale de Integritate (CNI), Victor Strătilă, a fost numit în funcția de vicepreședinte al acestei comisii. Această decizie a fost aprobată astăzi, 4 aprilie, în cadrul ședinței plenare a Parlamentului, anunță Politik.md
Potrivit președintelui Comisiei Juridice, Numiri și Imunități, Victor Popa, propunerea a parvenit din partea președintelui CNI, Anatol Donciu și a fost susținută de către membrii comisiei parlamentare.
Cu obiecții față de proiectul de lege discutat a venit comunistul Sergiu Stati, care a propus ca acest subiect să fie discutat într-o altă ședință. „Straniu este că cetățeanul propus la această functie a ignorat, prin neprezența sa în cadrul ședinței plenare, și propun ca acest subiect să fie amânat pentru o altă zi”, a specificat Sergiu Stati.
La acest subiect, deputata PLDM, Maria Ciobanu, a ținut să vină cu acuzații față de președintele CNI, cerându-i demisia acestuia. „Consider că dl Donciu ar trebui să-și dea demisia, pentru că nu are dreptul moral să dețină această funcție”, a subliniat Maria Ciobanu.
Menționăm, că alegerea unui reprezentant al societății civile în cadrul CNI a fost foarte anevoioasă, anterior două runde de alegeri soldându-se cu eșec.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE